Natečaj RECI NE NASILJU je uspešno zaključen. 45 mladih je v videoposnetkih na različne, a zanimive načine sporočalo, da nasilje ni pravi način ravnanja v medosebnih odnosih in da moramo združiti moči ter nasilju jasno reči »ne«.
Vse prejete videoposnetke je skrbno pregledala strokovna komisija v zasedbi:
Miha Brajnik, dolgoletni dramski igralec, standup komik in vsesplošen televizijski ustvarjalec,
Katja Zabukovec Kerin, predsednica Društva za nenasilno komunikacijo,
Damijan Nacevski, svetovalec za odnose z javnostmi in direktor Agencije Odmev,
Metka Dolanc, dijakinja 3. letnika Gimnazije in ekonomske srednje šole Trbovlje, ki rada snema filme in pišem članke za spletni časopis za otroke Časoris,
Mateja Dolinar, psihologinja in strokovna sodelavka ISA instituta.
Člani in članice strokovne komisije so individualno izbrali najboljše videoposnetke in svoj izbor tudi utemeljili. Na podlagi individualnih izborov smo nato naredili skupen izbor štirih najboljših videoposnetkov.
Najboljši štirje videoposnetki po izboru strokovne komisije so:
Prijateljstvo na preizkušnji – Alja Špes, Andreja Rebernik, Luka Karajović, Neja Dobelšek in Urban Noner
“Ustvarjalke in ustvarjalci nam najprej pokažejo, kako lahko običajen konflikt hitro preraste v fizično nasilje, v nadaljevanju pa, kar je še bolj pomembno, kako lahko nasilje ustavimo, če prevzamemo odgovornost za svoje vedenje. Osnovni konflikt tako ni pravljično razrešen, kar je pomembno, ker so konflikti del vsakdanjega življenja, a se vsi udeleženi odločijo, da ne bodo uporabljali nasilja. Opozorijo nas, da se da odprte stvari reševati brez konfliktov, potreben je samo odkrit pogovor in razlaga. Video je produkcijsko in tehnično najbolj dodelan. kamera je zelo solidna, tudi montaža od vseh bistveno izstopa.”
Pov3j na glas – Jernej Krenčan in Lan Šantl
“Zanimiva je dinamika na začetku posnetka, ko nam ustvarjalci pokažejo, da mladi včasih vrstniško nasilje povzročajo zaradi dolgčasa, za zabavo. Všečna je ideja vrstniške solidarnosti, ko starejši stopijo v bran žrtvam. In to ne tako, da bi sami uporabili nasilje, temveč z asertivno močjo aktivne priče. Dobra je tudi dramaturgija, zgodba lepo teče, sporočilo je jasno in razumljivo. Pomembno je, da o nasilju spregovorijo tudi starejši fantje, saj je nasilje v njihovi starosti pogosto prisotno. Zaključek je eden boljših.”
Moč besed – Nina Jelovšek
“Odlična izvedba, podajanje brez pretiravanja, tehnično zelo dobro izdelano, vrhunska uporaba vseh elementov, ki so na razpolago pri montaži, vsebinski presežek, čustvena nota močno izražena, visok delež poistovetenosti, video odstopa od vseh ostalih izdelkov na natečaju. Zgodba lepo teče, slika (tekst) in zvok se dopolnjujeta. Dobro je, da avtorica poudari, da obstajajo še druge oblike vrstniškega nasilja kot le fizično (super, da se prikaže tudi spletno nasilje). Pomembno je, da spregovorimo tudi o posledicah vrstniškega nasilja za osebo, ki nasilje doživlja (negativne misli so zelo dobro povzete). V videoposnetku se poudari tudi pomen nenasilne komunikacije.”
Reci ne nasilju – Ajda Kogoj Fabčič, Manca Kočevar, Merisa Smrk, Ula Telban in Urša Kočevar
“Zanimiva uporaba tehnike, ideja z napisi na listih je najbolj izvirna in drugačna, enostavno, a učinkovito. Rešitev je konkretno podana, Zavedamo se, da je žrtve psihičnega in fizičnega nasilja strah spregovoriti. Dobro je, da avtorice omenijo, da lahko oseba hkrati doživlja več oblik nasilja, da izpostavijo občutke tistega, ki nasilje doživlja in sporočajo, kaj lahko v primeru nasilja storimo. Video od drugih izstopa tudi po direktnosti sporočila. V kratkem času pove veliko o vrstniškem nasilju in nakaže, da do rešitve lahko pridemo le v sodelovanju, skupaj.”
In katere nagrade bodo prejeli nagrajeni avtorji in avtorice?
- Vstop v sobo pobega Escape room MindMaze Ljubljana
- Obisk Pro Plus studia
- Obisk Policijske postaje vodnikov službenih psov
- Obisk policijske specialne enote Ministrstva za notranje zadeve Republike Slovenije
Nagrajeni avtorji in avtorice bodo o nagradah obveščeni individualno prek elektronske pošte.
Zahvaljujemo se vsem, ki so sodelovali v nagradnem natečaju. Še posebej pa čestitamo nagrajencem in nagrajenkam!
Veseli nas, da mladi tudi na kreativen način krepijo nenasilje in upamo, da bodo še naprej širili slogan Reci ne nasilju.