11. oktobra 2019 je na Vrhniki potekala zaključna konferenca projekta Varni brez nasilja, na kateri smo predstavili dobre prakse primarne preventive različnih oblik vrstniškega nasilja v vrtcih in šolah.
Po uvodnih nagovorih mag. Mateje Štirn, vodje projekta Varni brez nasilja, mag. Polonce Šurca Gerdina, ravnateljice OŠ Ivana Cankarja Vrhnika, na kateri že vrsto let sistematično izvajajo preventivo nasilja in Antona Baloha, vršilca dolžnosti Direktorata za predšolsko vzgojo in osnovno šolstvo, je sledilo predavanje doc. dr. Tine Bergant, ki je izpostavila pomen osebne čvrstosti pri spoprijemanju s težkimi situacijami, med katere spada tudi doživljanje vrstniškega nasilja.
Nadalje je doc. dr. Vita Poštuvan govorila o morebitnih posledicah vrstniškega nasilja, med katerimi je tudi samomor. Povedala je, kateri znaki lahko pomagajo pri prepoznavanju samomorilnih misli in namer (npr. oseba govori, da je bolje, da je ne bi bilo, da bi najraje zaspala in se nikoli več zbudila, razdaja stvari, ki ji veliko pomenijo, spremeni se njeno obnašanje – opušča npr. dejavnosti, v katerih je prej uživala, se umika v samoto) ter kako pomagati osebi, ki razmišlja o samomoru. Zelo pomembno je, da ima takrat, ko se pojavijo samomorilne misli, na voljo nekoga, ki mu zaupa in ga lahko pokliče in se z njim pogovori. Omenila je tudi obljubo za življenje, kar pomeni, da z osebo sklenemo dogovor, da bo vztrajala vsaj še en dan: npr. dogovorimo se, da se bomo jutri srečali z njo in potem se te obljube tudi mi držimo. Če oseba te obljube ne more dati, je ne puščajmo same in pokličimo pomoč. Tudi sicer ji pomagajmo poiskati strokovno pomoč.
Konference so se udeležili tudi mladi, ki so v pogovoru z igralcem in voditeljem Domnom Valičem, izpostavili, da tako na spletu kot v živo opažajo vrstniško nasilje. Povedali so, da se je kot priča nasilja pogosto težko jasno in odločno postaviti na stran tistega, ki doživlja nasilje in osebi, ki nasilje izvaja, reči NE. Zavedajo pa se, da je to pomembno in potrebno. Poudarili so tudi, da potrebujejo nasvete in podporo odraslih, ki se v primeru nasilja odločno in dosledno odzovejo, hkrati pa mladim dopustijo, da samostojno rešijo konflikte, ki jih zmorejo rešiti brez pomoči odraslih.
Sendi Murgel je predstavila zakonodajo na področju zaščite otrok-žrtev nasilja, nato pa sta mag. Mateja Štirn in doc. dr. Tina Pirc predstavili program Varni brez nasilja in rezultate njegove evalvacije. Ključne ugotovitve so, da vse udeležene (otroke, mlade, starše in strokovne delavce) potrebno opolnomočiti, da bodo vedeli, kako prepoznati različne oblike nasilja, kakšne so njegove posledice, kako se nanj odzvati in kako pomagati. Pomembno je, da s preventivnimi programi začnemo že v vrtcu in nadaljujemo tudi v srednji šoli. Tako bomo najlažje krepili stališče, da nasilje ni ustrezen način ravnanja v medosebnih odnosih. Poleg tega pa je v razredih potrebno tudi razvijanje vrednote skrbi za drugega.
Sledila je izmenjava izkušenj in idej za sistematično izvajanje primarne preventive nasilja v vrtcih in šolah, ki jo je vodila Špela Podgoršek Pirc, svetovalna delavka v VVZ Kekec, kjer redno izvajajo preventivni program Varni brez nasilja. Besedo so dobili tudi udeleženci, ki so med drugim izpostavili, da preventiva nasilja ne bi smela biti le projekt, ampak bi se v vseh šolah in vrtcih morala izvajati obvezno in sistematično.
Konferenco smo zaključili malo drugače, in sicer s pomočjo Andraža Kosa, študenta psihologije, ki je s svojim nastopom nasmejal občinstvo in vsem učiteljem in vzgojiteljem v imenu mladih sporočil, da jih kljub občasnim konfliktom cenijo, upoštevajo njihovo mnenje in potrebujejo njihovo podporo.
Premierno smo predstavili tudi serijo kratkih filmov: Na spletu … znam poskrbeti za svojo varnost, ki smo jih v okviru projekta snemali s pomočjo mladih. Vabimo vas k spremljanju našega YouTube kanala in Facebooka, na katerih vsak teden objavimo en posnetek.
Tekom konference so si obiskovalke in obiskovalci lahko ogledali plakate, ki so jih pripravili otroci in strokovne delavke, ki program Varni brez nasilja izvajajo v vrtcih in osnovnih šolah, kjer so zaposlene. Ob tej priložnosti se jim zahvaljujemo za angažiranost in trud.
Zahvaljujemo se tudi vsem predavateljem, nastopajočim, udeležencem in vsem, ki v vrtcih in šolah izvajate preventivne programe preprečevanja nasilja.
Mateja Dolinar, mag. psih, sodelavka ISA instituta
Projekt Varni brez nasilja sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.