Danes smo zaključili še drugi modul usposabljanja Varni brez vrstniškega nasilja, ki je potekal v Zrečah. V prvem delu smo razmišljali o varni rabi interneta in mobilnih tehnologij, o zmotnih predstavah in dejstvih v zvezi s spletom ter o oblikah in poledicah spletnega nasilja. Sledilo je praktično preizkušanje delavnice za 8. razred, v kateri se z mladimi pogovarjamo o spletnem nasilju. Mladi so praktično vsak dan prisotni na spletu in pomembno je, da jih naučimo, kako splet varno uporabljati in se ustrezno zaščititi. Tudi, če odrasli ne poznamo vseh aplikacij in družabnih omrežij, ki jih uporabljajo mladi, se lahko z njimi o tem pogovarjamo in jih okrepimo, da bodo sami pozorni na varnostne nastavitve in na situacije, v katerih lahko pride do nasilja ali zlorabe.
V nadaljevanju pa smo se posvetili izvedbi časa za ponovitev, ki sledi po vsaki delavnici z otroki. Zelo pomembno je, da se znamo odrasli ustrezno odzvati, v kolikor otrok deli z nami izkušnjo z vrstniškim nasiljem, ne glede na to, ali je nasilje doživel, mu bil priča ali pa ga morda sam povzročal. Pomembno je, da otroku verjamemo, ga poslušamo, se mu zahvalimo, da je povedal in ne moraliziramo ali opravičujemo nasilja. V kolikor je otrok ravnal ustrezno, ga pohvalimo in okrepimo takšno vedenje ter ga spodbudimo, da bo tako ravnal tudi v prihodnje. V kolikor pa odziv morda ni bil primeren, skupaj z otrokom razmišljamo, kako bi lahko prihodnjič ravnal drugače, bolj ustrezno. Krepimo njegove moči in pogum, da poišče pomoč in podporo pri vrstnikih in pri odraslih osebah, ki jim zaupa. Znanje iz teorije smo okrepili še z igro vlog in refleksijo.
Zaključili pa smo z načrtovanjem prvih korakov za izvedbo programa Varni brez vrstniškega nasilja v osnovnih šolah. Pomembno je, da se izvedbe lotimo sistematično, korak za korakom in da se zavedamo ciljev in pomena primarne preventive. Veseli nas, da so bili udeleženci in udeleženke motivirani in zelo angažirani za izvedbo programa v njihovih šolah. V nekaterih šolah so ekipe za izvajanje programa res že velike, kar pa seveda pripomore k lažji organizaciji in izvedbi predstavitev za odrasle in delavnic za otroke.
Udeleženke so ob koncu usposabljanja svojo hvaležnost izrazile na barvnih listkih, mi pa jo bomo zapisali tukaj: Hvaležni smo, da je program Varni brez nasilja prepoznan kot kvaliteten, dober in učinkovit. Hvaležni smo za vse srčne in angažirane posameznike in posameznice, ki ga izvajajo. Vsem seveda želimo obilo uspeha, poguma in pozitivne naravnanosti in veselimo se povratnih informacij o izvedbi programa Varni brez vrstniškega nasilja s terena 🙂