1. Nude (izgovori se kot »nud« ali »njud«) je gola oziroma razgaljena fotografija ali posnetek. Ko si jih pošiljamo preko Snapchata, Viberja ali MMS, govorimo o sekstingu (t. j. izdelava, izmenjava in pošiljanje fotografij, videoposnetkov in tekstovnih sporočil s seksualno vsebino).
2. Sekstajo tako mladi, kot tudi stari. Ne vemo, koliko ljudi to dejansko počne. Strokovnjaki ocenjujejo, da naj bi vsaj enkrat svoj nude poslala približno polovica mladih (raziskave govorijo o nekje med 25-70 odstotkih mladih) in tudi najmanj polovica odraslih.
3. Nude pošiljamo iz različnih razlogov. Lahko za zabavo, ker se spogledujemo ali zapeljujemo morebitnega fanta ali punco. Lahko je tudi del odnosa med partnerjema. Če sta oba polnoletna in sta za, je sekstanje lahko zabavno in razburljivo. Na žalost pa nas lahko drugi začnejo nagovarjati, naj jim pošljemo te fotke. To pa ni prijetno. Ali pa jih pošiljamo samo zato, ker mislimo, da to tako ali tako vsi počnejo, in nočemo biti izjema. NIKOLI ni OK, da nas kdorkoli sili ali poskuša prepričati v seksting. Pravico imamo reči »Ne, tega se ne grem«.
4. Ko nude enkrat pošljemo naprej, izgubimo nadzor nad njim. Tudi če osebi na drugi strani v tem trenutku zaupamo, ne moremo vedeti, kaj bo čez en mesec ali eno leto, prav tako pa ne moremo vplivati na to, kaj se bo z našimi nudi zgodilo, če drugi osebi ukradejo telefon, vdrejo v uporabniške račune …
5. Tudi če naše »žgečkljive« fotografije pošiljamo preko aplikacij, ki se nam zdijo varne, ker posnetek čez čas izgine (na primer Snapchat, Instagram), lahko prejemnik naredi posnetek zaslona ali ga fotografira z drugo napravo. Nude potem zlahka posreduje naprej.
6. Če si mlajši, mlajša od 18 let in pošiljaš svoje gole fotografije, se moraš zavedati, da je to po zakonu kaznivo dejanje, saj gre za posnetke spolne zlorabe otrok, tudi če si se slikal/a prostovoljno. Prav tako je kaznivo razpošiljanje ali posedovanje nudov drugih oseb brez njihovega dovoljenja (tudi če so polnoletne).
7. Veliko golih posnetkov ali fotografij pristane tam, kjer ne bi smele, saj ni bilo mišljeno, da se bo to zgodilo (pri sošolcih, na raznih forumih, družbenih omrežjih …). V teh primerih lahko oseba na fotki postane tarča nadlegovanja in nasilja, tako na spletu kot tudi izven spleta (v šoli, domačem okolju).
8. Če dobimo nude nekoga drugega ali ga vidimo na spletu, je zelo pomembno, da ga ne pošljemo nikomur drugemu. Sporočilo čim prej izbrišemo oziroma fotografijo označimo kot neprimerno. Fajn je tudi, da obvestimo osebo, ki je na nudu, če jo poznamo, oziroma obvestimo Safe.si, če gre za mlajšo osebo.
9. Če nude »pride ven«, imamo na voljo nekaj rešitev – na družbenih omrežjih lahko fotko prijavimo kot neprimerno. Obrnemo se lahko na Safe.si oziroma na Spletno oko, na policijo ali na SI-CERT, kjer nam bodo pomagali pri odstranjevanju. Zavedati pa se moramo, da takih vsebin nikoli ne moremo zares odstraniti, saj lahko kopije posnetkov ostanejo shranjene na kateremkoli računalniku na svetu :-(.
10. Če si v stiski, ker je nekdo tvoje nude poslal naprej ali ga objavil (ali pa se bojiš, da bo to storil), se po pomoč obrni na nekoga, ki mu zaupaš. Lahko se obrneš na starše, učitelje, druge odrasle osebe ali pa na TOM telefon, Safe.si, Spletno oko, policijo, psihologe … Vsi kdaj naredimo napako in za vsakogar se nekje najde pomoč!
Katarina Kocbek, psihologinja
Nekaj koristnih številk in naslovov
Tom telefon telefon za otroke in mladostnike v stiski
Tel: 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro)
e-pošta: tom@zpms.si
Spletna klepetalnica: http://www.e-tom.si/chatroom
Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja
Tel: 80 11 55 (vsak delavnik od 12. do 22. ure; vsak dan od 18. do 22. ure)
DNK – Društvo za nenasilno komunikacijo
Tel: 01 4344 822, 031 770 120, 051 332 776, 030 423 424 (vsak delavnik med 8. in 16. uro)
e-pošta: info@drustvo-dnk.si
Varuh človekovih pravic
Tel: 080 15 30 ali 01 475 00 50 (pon – čet med 9. in 15:30, v pet do 14:30)
e-pošta: info@varuh-rs.si
Spletno oko – Točka za prijavo sovražnega govora in posnetkov spolnih zlorab otrok na internet