Na družbenih omrežjih vse pogosteje naletimo na starše, ki objavljajo fotografije in posnetke svojih otrok pri raznoraznih dejavnostih, tudi tistih, ki bi morale ostati intimne. Opazimo lahko slike in videoposnetke otrok, ko so na kahlici, se dojijo, se goli kopajo v banji, trmarijo in so ob tem “prikupni”, pojejo in plešejo pred televizijo, ali ko se pred spanjem crkljajo s katerim od staršem.
Mogoče si sedaj mislite: “Ja, pa kaj pa je s tem narobe? Otroci so luštni, jaz jih posnamem in objavim, da še kdo drug vidi, kako so luštni, prijetni in cartljivi. S tem pa res ne povzročam škode ne sebi in ne otroku…”
Morda se na prvi pogled res ne zdi tako, a je takšno ravnanje lahko škodljivo za otrokov razvoj, prav tako pa je lahko tvegano tudi z vidika varnosti. Vabim vas, da si skupaj pogledamo nekaj razlogov, zakaj je o takšnih objavah potrebno dobro premisliti.
Ko objavite fotografije svojega otroka na družbenih omrežjih je to podobno, kakor če bi jih objavili na reklamnem panoju v sredini mesta. Bi si želeli, da je vaš otrok v svojem intimnem trenutku z vami javno viden kateremu koli mimoidočemu? Poleg tega pa se na družbenih omrežjih shranjuje popolnoma vse. Naložene fotografije lahko kraljujejo na vašem profilu še desetletja. Tudi story-ji, ki so vidni samo 24 ur, so shranjeni na vašem Instagram profilu takorekoč za vedno.
Pri objavljanju fotografij in posnetkov otrok je pomembno razmisliti tudi, kako bo to vplivalo na otroka. Tekom razvoja otroci namreč začenjajo razvijati občutek svoje identitete. Tako začnejo počasi razvijati občutek, da so oni sami ločena identiteta od njihovih staršev. Ob razvoju občutka zavedanja sebe, se pojavi tudi potreba po zasebnosti in lahko tudi občutki sramu, če potreba po zasebnosti ni upoštevana. Okoli petega leta starosti lahko otroci zaradi vsebin, ki jih njihovi starši objavljajo na družbenih omrežjih, občutijo sram. Težava je, ker teh občutkov otroci v tem razvojnem obdobju pogosto še ne znajo jasno izraziti in o njih povedati svojim staršem. Posledično ostanejo sami z neprijetnimi čustvi in z njimi povezanimi prepričanji. Ko delimo intimne fotografije in videoposnetke otrok, imajo lahko otroci posledično tudi občutek pomanjkanja nadzora nad lastnim telesom. Hkrati pa lahko s tem prispevamo tudi k premikanju meja otrokove zasebnosti in k razvijanju prepričanj pri otroku, da sta njegova oz. njena zasebnost in telo javna. Zaradi tega je lahko otrok in kasneje mladostnik oz. mladostnica bolj ranljiv za izkušnje prestopanja njegovih oziroma njenih meja ter tudi za različne oblike nasilja in zlorab.
Pomembno je torej imeti v mislih, da se temelji za zavedanje in spoštovanje zasebnosti gradijo že zgodaj v otroštvu. Na videz neškodljive objave na spletu imajo lahko veliko večji vpliv in večje razsežnosti, kot se zavedamo. Tako smo odrasli tudi na tem področju pomemben model otrokom in mladim.
Prav tako je na spletu prisotnih mnogo različnih ljudi. Nekateri so vaši prijatelji, znanci, nič hudega želeči neznanci, spet drugi pa splet uporabljajo z namenom okoristiti se s podatki, gradivi drugih. Ti ljudje na spletu prežijo tudi za fotografijami in posnetki otrok, ki jih lahko predelajo tako, da otroci na njih izgledajo goli ipd. Nato tako predelane fotografije prodajo različnim spletnim stranem, skupinam ali posameznikom in se tako na račun vas in vašega otroka okoristijo. Gradivo, ki ga na tak način ustvarijo in prodajajo, lahko predstavlja t. i. posnetke spolne zlorabe otrok. S tako predelanimi fotografijami vas lahko tudi izsiljujejo. Če pa ste še nekoliko manj pozorni na to, kaj objavljate, pa morda dodatna obdelava fotografije s strani nepridipravih sploh ni potrebna. Sliši se strašljivo, a žal je tako. Splet danes omogoča tudi to, da so ti ljudje, ki pogosto delujejo tudi povezani v skupinah, na drugem koncu sveta, a lahko vseeno škodijo nam in našim otrokom.
Zdaj pa pojdimo še na majhen izlet po vaši osebni zgodovini. Se spomnite, ko ste domov prvič pripeljali vašega partnerja ali partnerko in je mama iz zaprašene police potegnila kup albumov z vašimi slikami. Se spomnite, kako ste zardeli, ko je mama odprla album in začela kazati vaše otroške fotografije? Se spomnite, kako nerodno vam je bilo in kako ste si želeli, da preneha? Bodoči partner ali partnerica vašega zdaj še nič hudega slutečega dojenčka, malčka ali otroka pa bo lahko do slik, ob katerih ste vi močno zardevali, dostopal/-a tudi brez obiska pri vas doma.
In ne samo bodoči partner oz. partnerka vašega otroka, temveč tudi sošolci in sošolke v osnovni in srednji šoli, otrokove vzgojiteljice in učiteljice, učitelji … Res želite prav z vsemi deliti takšne fotografije? Samo pomislite, koliko materiala za zafrkavanje in norčevanje zagotavljate sošolcem in sošolkam vaših otrok.
Pomislite tudi na obdobje, ko se bo vaš otrok želel zaposliti v ugledni službi, na spletu pa bo mogoče zaslediti mnogo njegovih oz. njenih intimnih, morda zanj/-o tudi sramotnih fotografij in posnetkov. Zagotovo to ne bo dobra popotnica za iskanje zaposlitve.
Vse fotografije in posnetki otrok in vaše družine zagotovo niso škodljivi. Tudi to, da ste na svoje otroke ponosni in si želite z drugimi deliti svoje veselje, ponos, navdušenje in izkušnje, je povsem v redu, pomembno in tudi zaželeno. Vendar pa je pomembno tudi, da ob tem upoštevate zakonitosti sodobnih trendov komuniciranja ter poznate pasti in tveganja, ki jih prinaša uporaba spleta in družabnih omrežij.
Pred vsako objavo fotografij in posnetkov vaših otrok oz. vaše družine na spletu se zato vprašajte:
- Kdo vse bo videl to fotografijo/posnetek?
- Je objava takšna, da lahko za vedno ostane na spletu?
- Kaj lahko s to objavo naredi nekdo, ki ima slabe namene?
- Kaj s tem sporočam mojemu otroku? Mu je morda zaradi te objave nerodno?
- Kaj bodo te fotografije oz. posnetki za otroka pomenili v prihodnosti?
- Kakšno popotnico ter vzor dajem z objavo te fotografije oz. posnetka mojemu otroku?
Prispevek je pripravila: Anja Marinšek, dipl. psih. (UN)
Strokovni pregled: mag. Mateja Štirn
Prispevek je nastal v okviru Programa NEON – Varni brez nasilja, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.
Viri:
Forbes (b.d.). Posting About Your Kids Online Could Damage Their Futures. https://www.forbes.com/sites/jessicabaron/2018/12/16/parents-who-post-about-their-kids-online-could-be-damaging-their-futures/?sh=2cebdc2227b7
Jellies (b.d.). 5 Reasons Not to Post About Your Child on Social Media. https://jelliesapp.com/blog/5-reasons-not-to-post-about-your-child-on-social-media