Starši so na svoje otroke ponosni in nekateri svoj ponos z veseljem pokažejo tudi tako, da slike in posnetke svojih otrok delijo na svojih družabnih omrežjih (npr. Facebook, Instagram). Nekaterim otrokom in mladim je to všeč, nekateri pa tudi ne. Če si med slednjimi, sem zate pripravila nekaj nasvetov, kako se lahko o tem pogovoriš s svojimi starši.
- Do staršev pristopi spoštljivo in razumevajoče
Ko začenjaš pogovor o tem, da ti ni všeč, da starši na splet nalagajo tvoje slike in posnetke, imej v mislih, da to delajo zato, ker so nate ponosni in se želijo s teboj pohvaliti. Zato jih ne napadaj in kritiziraj, temveč poskušaj govoriti z njimi umirjeno ter prijazno.
- Povej, da ti ni všeč, da ne veš, katere tvoje fotografije in posnetki so na spletu
Staršem pojasni, da ti ni všeč, da objavljajo tvoje fotografije, brez da ti to veš. Povej jim, da se ob tem počutiš izpostavljeno oz. izpostavljenega, saj so tako na spletu vidni trenutki iz tvojega življenja, za katere si ne želiš, da bi bili javno dostopni.
- Dogovori se s starši, da te vprašajo po dovoljenju za objavo
Če želimo na spletu objaviti fotografije ali posnetke druge osebe, je dobro, če najprej preverimo, ali se ta oseba z objavo strinja. To pa velja tudi za tvoje starše. Zato pristopi do njih in jih prosi, da te naslednjič, ko želijo objaviti npr. družinsko fotografijo, na kateri si tudi ti, vprašajo, če se s tem strinjaš. Seveda pa to ne velja samo za starše, temveč tudi zate – tudi ti moraš vprašati druge za dovoljenje, če želiš njihove slike ali posnetke objaviti na družabnih omrežjih ali drugje na spletu.
- Predlagaj staršem, da fotografije in posnetke raje pošljejo zgolj sorodnikom ali bližnjim prijateljem
Razmisli, ali bi ti ustrezalo, da slike in posnetke, na katerih si tudi ti, starši pošljejo teti, babici ali družinskim prijateljem po e-pošti ali SMS-u. Tako bodo tvoji starši še vedno imeli možnost se pohvaliti s tabo in deliti izkušnje, vtise in novice, hkrati pa tvoje fotografije in posnetki ne bodo javno dostopni na spletu. Se ti to sliši kot dober kompromis?
- Staršem pojasni o nevarnostih, ki prežijo na spletu
Upam si trditi, da ti zagotovo odraščaš ob uporabi spleta in si zato v tem tudi vešč/-a, hkrati pa tudi seznanjen/-a z nevarnostmi, ki jih splet predstavlja. Tvoji starši pa so se z družbenimi omrežji in spletom srečali kasneje v življenju, zato morda pri njihovi uporabi niso tako vešči, hkrati pa morda tudi ne vedo, kako se na spletu zaščititi.
Predlagam ti, da se s starši pogovoriš o možnostih privatnih nastavitev na njihovih profilih na družbenih omrežjih. Pojasni staršem, da lahko pri večini družbenih omrežij vključijo nastavitev, ki ne dovoljuje, da so njihove objave javno dostopne. To pomeni, da lahko te vidijo le osebe, katerim sami dovolijo, da jih vidijo. To je posebej pomembno zato, ker imajo nekateri ljudje na spletu slabe namene. Ti ljudje lahko običajne fotografije in posnetke predelajo in nato uporabijo v različne namene (nekateri tudi v namene otroške pornografije).
Staršem lahko svetuješ, naj bodo na Facebooku in Instagramu pozorni na to, da se povežejo samo z osebami, ki jih poznajo, in ne tudi z neznanci. Povej jim tudi, da je na obeh omrežjih veliko spletnih prevar v obliki različnih nagradnih iger, s katerimi nepridi pravi pridobivajo njihove podatke. Opozori starše tudi na to, da ni ustrezno, če na omrežju delijo osebne podatke, s pomočjo katerih bi jih ljudje lahko našli izven spleta (npr. naslov, telefonsko številko, imena ali fotografije krajev, na katerih se pogosto zadržujejo …). Razloži jim tudi, da vsebine, ki jih objavimo na spletu, ostanejo na spletu za vedno.
Želim ti veliko uspeha pri pogovoru s starši in veliko zabave ob varni uporabi spleta!
Prispevek in grafiko je pripravila Anja Marinšek, dipl. psih. (UN)
Prispevek je nastal v okviru Programa NEON – Varni brez nasilja, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.