Kotiček za starše v VVZ Kekec Grosuplje
V vrtcu VVZ Kekec Grosuplje so v letošnjem šolskem letu v njihov vsakdan prvič umestili NEON kotiček za starše. V kotičku so na stalni oglasni deski staršem na voljo članki in informacije, ki se nanašajo na medvrstniško nasilje ter druge oblike nasilja in zlorab. Predstavljene so tudi samozaščitne veščine, ki se jih na NEON delavnicah učijo in krepijo otroci (RECI NE, KRIČI, POJDI STRAN, POVEJ). Ob oglasni deski je bil nekaj časa na voljo tudi t.i. »NEON box«, v katerem so zbrane različne slikanice, ki so lahko krasno izhodišče za pogovor z otroki o nasilju in o tem, kako se odzvati, če ga opazimo ali doživimo.
»NEON kotiček je med starši lepo sprejet. Večkrat opazimo, da si kdo od staršev med čakanjem, da se otrok obleče ali obuje, malo prelista gradivo. Na nevsiljiv način tako informacije o problematiki nasilja in preventivnih možnostih lahko pridejo do staršev.« Nuša Erjavec
NEON delavnice na temo spletnega nasilja v OŠ Cankarja Vrhnika
V OŠ Ivana Cankarja Vrhnika že vrsto let uspešno izvajajo vse module Programa NEON – Varni brez nasilja. Dobro prakso sistematičnega preventivnega delovanja, s katero se lahko danes ponosno pohvalijo, so s ciljem preprečevanja različnih oblik nasilja gradili korak po korak ob podpori vodstva šole, zavzetosti in strokovne podpore tima svetovalne služne in vseh izvajalk ter izvajalcev Programa NEON, ki so se skozi leta povezali v njihov NEON tim.
Na NEON delavnicah v 4. razredih so se pogovarjali o spletni varnosti in o tem, kako tudi na spletu ohranimo svoje pravice, da smo VARNI, MOČNI in SVOBODNI, kako se lahko odzovemo, če doživimo nasilje na spletu in kako lahko pomagamo tudi vrstnikom ter vrstnicam, če doživijo spletno nasilje.
Po delavnici so učenci in učenke dobili letake s povzetkom vsebin z delavnic. Z letaki so nagovorili tudi starše, kako se lahko pogovorijo z otrokom o varnosti na spletu in na kakšen način lahko pomagajo svojemu otroku, če doživi spletno nasilje.
Program NEON v Vrtcu Vojnik
Otroci in tri osnovne pravice – kako ostati varen, močen in svoboden
V vrtcu Mavrica Vojnik smo se v šolskem letu 2023/24 odločili za vključitev v Program NEON – Varni brez nasilja, ki poteka pod okriljem ISA instituta. Projekt je naložba v varnost, zdravje in dobro počutje otrok. Prav tako ozavešča pojme varen, močen in svoboden ter preko delavnic otrokom pomaga razumeti njihov pomen. S prilagodljivim pristopom, ki vključuje pravljični svet, fotografije, igro vlog, igro z lutkami in dialog, smo otrokom omogočili, da se na različne načine povežejo z obravnavanimi temami in lažje razumejo ključna sporočila.
Nova spoznanja in primere dobre prakse, ki sva jih strokovni delavki Katarina Marčič in Branka Izda pridobili na NEON izobraževanju, sva z izvajanjem delavnic prenesli med otroke. Delavnice so bile v mesecu novembru 2023 izvedene v treh oddelkih predšolskih otrok (5-6 let) v enoti Vojnik, v mesecu januarju 2024 pa sva z delavnicami nadaljevali še v enoti Šmartno v R.d., z otroki starimi od 4 do 6 let.
Na delavnicah so se otroci seznanili z različnimi temami, kot so čustva, prijateljstvo, neznanci, moje telo in intimni deli telesa. Spoznali so pravice vseh otrok-da so varni, močni in svobodni, prepoznavali nevarne situacije ter se učili ustrezno odzivati nanje. Naučili so se tudi pomembnosti prijateljskih odnosov, konstruktivnega reševanja konfliktov ter komunikacije. Prav tako so spoznali pomen pomoči in podpore vrstnikov ter vrstnic ter kako odraslim zaupati in spregovoriti o izkušnjah nasilja ali stiskah.
Na prvi delavnici smo s pravljico in slikovnimi predlogi osvetlili čustva in razpravljali o pravicah biti varen, močan in svoboden. Druga delavnica je bila posvečena prijateljstvu, kjer so otroci preko pravljic razumeli pomen le-tega ter se učili odzivati v primerih vrstniškega nasilja. V tretji delavnici so se učili samoobrambnih veščin s pomočjo lutkovne igre. Zapomnili so si, da morajo ohraniti varno razdaljo od neznancev, ne sprejemati vabljivih predmetov ter se naučili varovalnega krika. Spoznali so tudi pomembnost prepoznavanja neznancev in obveščanja odraslih v primeru dogodka. Četrta delavnica je obravnavala temo našega telesa in intimnih delov, sporočilo pa je bilo, da otroke opolnomoči pri prepoznavanju prijetnih in neprijetnih dotikov ter občutkov ogroženosti. Prav tako so se naučili, kaj je varna in kaj nevarna skrivnost ter kako obvestiti zaupanega odraslega.
Otrokom so bile delavnice zanimive, aktivno so sodelovali in izražali svoja čustva ter stiske. Takšna odprta komunikacija je ključna za gradnjo zaupanja med otroki in odraslimi ter zagotavljanje varnega in spodbudnega okolja za njihov razvoj.
Zapisali: Katarina Marčič, dipl.vzg. in Branka Izda, svetovalna delavka
Program NEON v OŠ Poljane
Program NEON v Vrtcu Idrija
V Vrtcu Idrija so otroci v eni od skupin v času NEON delavnic ustvarili prav posebno knjigo.