Včeraj in danes smo izvedli še zadnjo v sklopu štirih delavnic za gimnazijce in gimnazijke dveh oddelkov 1. letnika na Biotehniškem izobraževalnem centru v Ljubljani. Na prvih treh delavnicah smo se z mladimi pogovarjali o vrstniškem nasilju, nasilju v intimno-partnerskih odnosih ter spolnem nasilju. Razmišljali smo o tem, kako se počutijo tisti, ki nasilje doživljajo, tisti, ki ga povzročajo in tudi tisti, ki so mu priča. Poudarjali smo, da je za nasilje vedno odgovoren izključno tisti, ki ga povzroča, vsak pa je seveda odgovoren za svoje vedenje. Skušali smo našteti tudi čim več različnih korakov, kako nasilje preprečiti ali ga ustaviti. Ključno je, da pri tem upoštevamo 3 glavne korake: reci ne, pojdi stran in povej zaupni odrasli osebi.
Na zadnji delavnici pa smo predstavili varovalne dejavnike, ki nas lahko zaščitijo pred nasiljem oziroma nam lahko pomagajo, ko se soočamo z izkušnjami nasilja. Dijaki in dijakinje so tako razmišljali kako lahko razvijajo in krepijo varovalne dejavnike, kot so zdrave osebne meje, samospoštovanje, asertivno vedenje, podporna socialna mreža in prave informacije.
Delavnice smo tako uspešno zaključili in verjamemo, da so mladi pridobili pomembno znanje in veščine za ustrezen odziv na nasilje, ki ga morda doživljajo ali so mu priča. Tudi mladi so potrdili, da so pridobili koristne informacije, da so bile vsebine aktualne in relevantne in da so bili z načinom dela na delavnicah večinoma zadovoljni. Videoposnetki in možnost izmenjave mnenj in idej pa so bili tisti deli, ki so bili dijakom in dijakinjam najbolj všeč. Potrudili se bomo, da v program vključimo še več takšnih aktivnosti.