Katere oblike nadlegovanja in nasilja na spletu poznamo?
Zaradi česa se počutimo manj varne na spletu?
- zaradi groženj, osebnih napadov na nas s strani »anonimnežev« ali poznanih oseb;
- zaradi možnosti vdora in zlorabe naših uporabniških računov ali krajo in objavo naših podatkov (npr. naslova, slik);
- zaradi možnosti izločanja iz skupin, katerih del smo;
- zaradi oseb, ki nas zalezujejo na spletu (spremljajo vse, kar počnemo, komentirajo in nas najdejo na različnih kanalih, omrežjih);
- …
Kako se lahko počutimo bolj varne?
- tako, da sledimo nasvetom za varno uporabo spleta (zaščita naprav, računov, previdnost pri objavi naših podatkov …);
- tako, da blokiramo in prijavimo osebe, ki nas (ali druge) nadlegujejo ali se nasilno vedejo do nas ali drugih;
- tako, da poiščemo skupine oseb, ki so nam podobne in kjer se dobro počutimo ter preživljamo čas z njimi (na spletu ali izven);
- …
Trije samozaščitni koraki so ...
Kaj lahko naredimo, če doživljamo nadlegovanje ali nasilje na spletu?
Če je do nas na spletu nekdo nasilen, je pomembno, da čim prej ustavimo komunikacijo s to osebo. Nehamo odgovarjati ali se odzivati na njihova sporočila ali grožnje. Če nas izsiljujejo (npr. želijo, da jim pošljemo fotografije, posnetke ali denar) se na zahteve ne odzovemo, tudi če smo predhodno že kaj poslali. Zahteve tistih, ki izsiljujejo se ne bodo prenehale, temveč se bodo najverjetneje stopnjevale.
Tistega ali tiste, ki so to povzročili, blokiramo in prijavimo (spletni strani, družabnemu omrežju …, če gre za nasilna dejanja pa se lahko obrnemo na safe.si, SI-CERT ali policijo). Shranimo posnetke zaslona, sporočila ali druge morebitne dokaze o nasilju.
O tem, kar se nam je zgodilo, se pogovorimo z osebo, ki ji zaupamo. Lahko so to starši, profesorji, svetovalna služba, starejši brati ali sestre … Če menimo, da se o tem ne moremo zaupati nikomur, ki nas pozna, se lahko obrnemo na različne telefone za pomoč v stiski (npr. TOM telefon).
Poiščemo družbo oseb, ki jih imamo radi in ob katerih se dobro počutimo. Z njimi ali sami počnimo nekaj, v čemer uživamo (npr. sprehod, ogled filma, šport, branje knjige …).
Če nam je zaradi nastale situacije težko in ne vemo, kako naprej, nam je na voljo strokovna pomoč, npr. psihologi, ki lahko pomagajo pri premagovanju stiske in iskanju rešitev.