Šolsko leto smo zaključili s pozitivno noto – z nadaljevalnim usposabljanjem za izvajalce in izvajalke Programa NEON v osnovni šoli.
Poleg vsebin s področja pozitivne psihologije, osebne prožnosti in moči značaja, ki jih je predstavila Mateja Štirn, smo na usposabljanju z Matejem Vinkom iz NIJZ govorili o pomenu preventive in promocije duševnega zdravja v šolah, z Nino Krohne iz Inštituta Andrej Marušič smo spoznali in preizkusili načine, kako čuječnost vpeljati v delo z otroci v razredu, s Tino Pirc smo osvetlili razloge, zakaj sta občutek pripadnosti razredu in ugodna razredna klima ključna za pozitivne izide v duševnem zdravju in na akademskem področju, Nika Rudež in Jerneja Šibilja pa sta predstavili delavnice za krepitev socialne vključenosti in občutka pripadanja.
Nekaj idej, kako lahko v pouk vključimo čuječnost:
- Osredotočanje na eno čutilo (npr. Kaj vse je modro v tem prostoru? Katere zvoke lahko slišimo zunaj učilnice?).
- Podajanje polnega kozarca vode iz roke v roko.
- Zadržati in umiriti teniško žogico na dlani.
- Osredotočiti se na štetje v mislih.
- Izvedite kratke vaje vizualizacije ali meditacije.
Za dobro razredno klimo in razvijanje občutka pripadnosti je zelo koristno tudi, da skupaj z učenci in učenkami oblikujemo razredna pravila. Pri tem se skupaj z njimi pogovorimo o tem, kakšna so vedenja, ki kažejo na to, da sledimo tem pravilom. Npr. pri pravilu: “V našem razredu skrbimo drug za drugega.”, učencem in učenkam razložimo, da to v obliki vedenja pomeni, da npr. če vidijo, da gre nekomu dobro ga pohvalijo oz. če vidijo, da nekomu nekaj ne gre, da mu poskušajo pomagati po svojih najboljših močeh.
Zakaj je skupno oblikovanje razrednih pravil tako pomembno? Zato, ker učenci in učenke preko tega prevzamejo odgovornost za pravila in vedenja, hkrati pa se lahko tudi mi potem vračamo na ta pravila v smislu, da smo se jih dogovorili skupaj in da se jih držimo zato, ker so del našega skupnega dogovora. Prav tako s tem otroke vključimo in jim damo možnost sodelovanja, občutek pripadanja, s tem pa spodbujamo tudi njihov občutek avtonomije.
Kdaj oblikujemo razredna pravila? Čisto na začetku šolskega leta, pri čemer je pomembno, da oblikovanje pravil naredimo čim bolj zabavno. Kadar si učitelji vzamejo veliko časa za tvorjenje skupine imajo namreč kasneje bistveno manj težav z uravnavanjem vedenja v razredu.
Koliko razrednih pravil je smiselno imeti? Štiri do pet splošnih pravil, v ozadju katerih pa je lahko več vedenj, ki ta pravila ponazarjajo.
Načela za oblikovanje razrednih pravil:
- razredna pravila morajo biti skladna s šolskimi pravili;
- pravila naj bodo smiselna in potrebna – vedno moramo vedeti, kaj želimo z njimi doseči;
- pravila naj bodo jasna, razumljiva in enostavna – učenci morajo vedeti, kakšna vedenja predstavljajo upoštevanje oz. kršenje pravil;
- pravila naj bodo pozitivno oblikovana – namesto ne žali/ne brcaj, rečemo bodimo prijazni, pomagajmo si ipd.;
- pravila naj ne bodo prestroga – pri delu v skupini npr. dovolimo nekaj klepeta.
Vsem udeleženkam in udeležencu usposabljanja se iskreno zahvaljujemo za deljenje idej in soustvarjanje varnega in spodbudnega okolja za otroke, mladostnike in mladostnice.