V drugem modulu, ki je potekal 27. 3. 2019, smo s strokovnimi delavkami in delavci govorili o spolnem nasilju in tem, kako se o tej temi pogovarjati z mladostnicami in mladostniki. Pri spolnem nasilju gre za kakršno koli neželeno vedenje s spolno vsebino (od šal, ob katerih je osebi/osebam neprijetno, do posilstva). Govorili smo o strategijah, ki jih povzročitelji in povzročiteljice nasilja uporabljajo, da bi čim dlje ohranjali nadzor nad žrtvami, o posledicah, ki se lahko pojavljajo pri osebah, ki so doživele to vrsto nasilja, o razlogih, zaradi katerih nekatere osebe oklevajo s prijavo, kako lahko ukrepajo in kako naj ukrepajo zaposleni na šoli, ko izvedo za primer spolnega nasilja.
Pomemben del usposabljanja je bil prikaz izvedbe preventivne delavnice o spolnem nasilju . Namen delavnice ni globlji pogovor in razkrivanje ali pa vzgajanje »dobrih žrtev«, ki vedo, v kateri del telesa npr. udariti povzročitelja ali povzročiteljico, ampak informiranje mladih, da bi znali prepoznati spolno nasilje. Mlade želimo spodbuditi k temu, da nasilja ne bi izvajali, jih opolnmomočiti za ustrezen odziv v primeru, če bi doživeli ali bili priče spolnemu nasilju ter krepiti njihovo zavedanje, da je vsak odgovoren za svoje izbire in vedenje.
Del delavnice je posvečen ozaveščanju o napačnih prepričanjih v povezavi s spolnim nasiljem, ki so žal pogosto prisotna v družbi. Če omenimo samo nekaj takšnih zmotnih prepričanj: žrtve spolnega nasilja so večinoma mlada, privlačna, izzivalno oblečena dekleta, za spolno nasilje gre samo v primerih, ko pride do posilstva, v intimno-partnerskem odnosu ne more priti do posilstva, osebe povzročajo spolno nasilje zaradi vpliva drog, alkohola, vse žrtve so takoj po posilstvu vidno pretresene, jokajo in takoj nekomu povedo za dogodek. Pomembno sporočilo delavnice je tudi, da je za spolno nasilje, ne glede na okoliščine, vedno odgovorna oseba, ki nasilje povzroča in nikoli oseba, ki nasilje doživlja.
Eno od glavnih sporočil delavnice je, da je potrebno upoštevati meje drug drugega ter biti pozoren na besedna in nebesedna sporočila o privolitvi v (spolno) aktivnost, pri čemer privolitev pomeni jasen in nedvoumen »JA«.
Z dijakinjami in dijaki se pogovarjamo o tudi o tem, kaj storiti, če doživijo spolno nasilje in kako se odzvati kadar so priče spolnemu nasilju. Pomembno je, da priče podprejo osebo, ki si ji je to zgodilo, ji povedo, da ni kriva za ravnanje povzročitelja, jo spodbudijo, naj o tem pove še komu, ki mu zaupa, ji ponudijo pomoč pri iskanju informacij o oblikah pomoči, jo pospremijo v svetovalno službo, na center za socialno delo ali v nevladno organizacijo, na policijo ali k zdravniku.
Po delavnici je nekaj časa namenjenega tudi za individualni pogovor z mladostnicami in z mladostniki, ki lahko v tem času postavijo dodatna vprašanja, delijo svoje ideje ali izkušnje.
V zaključnem delu usposabljanja smo se pogovarjali o tem, kako informacije o prepoznavanju spolnega nasilja ter ustreznih načinih ukrepanja, predstaviti staršem in zaposlenim, saj se osebe z izkušnjo spolnega nasilja pogosto obrnejo nanje.
Udeleženkam in udeležencu se zahvaljujemo za sodelovanje ter izmenjavo izkušenj in upamo, da bo program NEON zaživel tudi v njihovih srednjih šolah.