Novi koronavirus že nekaj časa močno vpliva na naše življenje. Prekrižal je naše načrte in nas omejil v naših aktivnostih. Virus povzroča bolezen COVID-19, za katero je po vsem svetu zbolelo že veliko ljudi. Zaradi epidemije se s prijatelji in sorodniki ne moremo družiti v živo, ne moremo potovati, ne moremo obiskovati koncertov, predstav, tekem, se zunaj brezskrbno igrati in se ukvarjati s športom. Pogosteje si moramo umivati roke in nositi maske. In seveda delamo ter se učimo na daljavo.
Zaradi vseh teh sprememb smo lahko slabe volje, zaskrbljeni, žalostni, jezni … Lahko se zgodi, da smo jezni tudi na koga, ki preboleva bolezen Covid-19, ker mislimo, da ni upošteval navodil in se bojimo posledic, če zbolimo mi ali pa kdo, ki ga imamo radi. Nič ni narobe s tem, da smo jezni, da nas je strah, da nas skrbi. Ni pa v redu, če se zgodi kaj takega, kot se je zgodilo Petri in njeni družini.
Primeri, kot je Petrin, na žalost niso redki. Beseda »korona« je postala neke vrste žaljivka. Postala je stigma ali neke vrste negativna oznaka, navidezna nalepka.
Pojavu, ko ljudje s svojimi besedami, mislimi in dejanji dajejo navidezne nalepke določeni skupini ali skupinam ljudi, rečemo stigmatizacija. Stigmatizacija je povezana s tem, da se ljudje soočajo z nečem neznanim, z nečem, kar jih skrbi, česar ne razumejo in imajo občutek, da jih ogroža. Stigmatizacija se zgodi tudi pri redkih boleznih kot je v našem primeru bolezen Covid-19. Negativne oznake včasih spremljajo tudi druge oblike nasilja (npr. grožnje, fizično nasilje ipd.). Takšna dejanja nikoli niso pravi način za ravnanje v odnosih z drugimi ljudmi. Tudi takrat ne, če jih izvajamo zato, ker nas je strah in se počutimo ogrožene.
Ogledaš si lahko tudi infografiko s povzetkom tega prispevka.
Avtorici:
Mateja Dolinar, psihologinja
mag. Mateja Štirn, psihologinja
Prispevek je nastal v okviru Programa NEON – Varni brez nasilja, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.
Viri:
Poštuvan, V. (2020). Stigma in koronavirus. Sneto 30. 11. 2020 s http://www.dps.si/wp-content/uploads/2020/04/Stigma-in-koronavirus.pdf
WHO (2020). Mental Health and Psychosocial Considerations During COVID-19 Outbreak. Sneto 30. 11. 2020 s https://www.who.int/docs/default-source/coronaviruse/mental-health-considerations.pdf