Poletne počitnice so se že začele, temperature presegajo 30 stopinj, v zraku je čutiti zabavo, brezskrbnost in svobodo. A pozor! Kljub poletnim počitnicam, ležernemu ritmu življenja in obilice prostega časa, pravila o varni uporabi spleta še vedno veljajo.
V poletnih mesecih na Instagramu in drugih družabnih omrežjih pogosto zasledimo slike deklet in fantov vseh starosti v kopalkah. O tem trendu smo govorili z znano slovensko notranjo oblikovalko, manekenko in blogerko Jano Kotesko. Jana je nekaj let svoje kariere preživela v tujini. Med drugim je živela v LA v ZDA. V Milanu je nastopala tudi na modnih revijah modnega kreatorja Giorgia Armanija.
“Dekleta na spletu objavljajo množico informacij o sebi. V kombinaciji s svojimi fotografijami na primer v kopalkah je to res lahko zelo nevarno.”
– Jana Koteska
Kljub temu, da smo na morju pogosto v kopalkah, ni ustrezno in ni varno, da tovrstne fotografije objavljamo na spletu. V trenutku, ko fotografijo objavimo na internetu izgubimo nadzor nad njo. Ko fotografijo objavimo na Instagram, obstaja verjetnost, da jo vidijo mnogi ljudje, za katere bi bilo bolje, da je ne bi videli. Npr. to fotografijo lahko vidi celotna šola, soseska, sodelavci in sodelavke tvojih staršev, starši tvojega fanta oz. punce, tvoji bodoči delodajalci… Tudi če si mnenja, da fotografije že ne bodo prišle do njih, ponovno razmisli – saj veš, kako enostavno je narediti posnetek ekrana in sliko poslati naprej drugim, kajne?
Z objavo razgaljenih fotografij veliko tvegaš – tvegaš, da jih bodo videli ljudje, za katere bi bilo bolje, da jih ne bi. Tvegaš tudi, da se bodo nepridipravi okoristili s tvojimi fotografijami, jih prodajali raznim spletnim stranem in na račun tvojega telesa služili – ali si res želiš tega? Prav tako se z objavo tovrstnih fotografij povečaš verjetnost, da doživiš različne oblike nasilja – ljudje ti lahko pod tovrstno sliko ali v zasebna sporočila pišejo spolno nasilne komentarje, zaradi slike lahko o tebi širijo lažne in zlobne govorice ali celo s photoshop-om obdelajo tvojo fotografijo z namenom, da bi te prizadeli ali ti kako drugače škodovali.
Jana Koteska je mnenja, da je trent razgaljenih fotografij nastal zaradi zvezdnic, ki so na spletu objavljale razgaljene fotografije in tako prejele veliko všečkov in komentarjev. Meni, da so tovrstne fotografije neprimerne in da je potrebno svojo vrednost iskati drugje, ne v goloti. Jana pravi:
“Vsi smo lahko goli. Raje pokažimo, kaj znamo, kaj delamo, kako lahko pomagamo, kaj koristnega lahko dajemo drugim. To je pomembno.”
– Jana Koteska
Letos torej raje kakor slike v kopalkah, iz dopusta objavi fotografijo, na kateri igraš tenis, bereš knjigo, se družiš s prijatelji ali sprehajaš psa … Celotnemu intervjuju z Jano lahko prisluhneš na povezavi: https://www.youtube.com/watch?v=jS9Dsv0qeLE.
Pri presoji, katero fotografijo je ustrezno objaviti na družabnih omrežjih, ti je lahko v pomoč tudi vprašanje: “Ali bi tako oblečen/-a brez skrbi in sramu hodil/-a po centru Ljubljane mimo neznancev in tujcev?”.
Vir: https://www.youtube.com/watch?v=HwfxkMaIVWc
Če je odgovor na to vprašanje: “Hmm, ne, bi mi bilo pa kar malo nerodno” ali pa “To pa ni najbolj primeren outfit za v mesto..”, potem je prav gotovo, da slika ni primerna za objavo na spletu.
Pred vsako objavo na družabnih omrežjih pomisli, kaj s tovrstno fotografijo sporočaš drugim in kakšne posledice lahko ima takšna objava. Pri razmisleku o posledicah pomisli, kaj objava pomeni zate zdaj in kaj bi zate pomenilo, če bi to fotografijo nekdo (npr. tvoj delodajalec ali profesorica na fakulteti) našel čez 10 let.
Prispevek in grafiko je pripravila Anja Marinšek, dipl. psih. (UN)
Prispevek je nastal v okviru Programa NEON – Varni brez nasilja, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.