Ta ponedeljek smo uspešno izvedli predstavitev oziroma predavanje za kolektiv Ekonomske šole Ljubljana, ki v projektu aktivno sodeluje kot partnerska šola. Mateja Štirn iz ISA instituta in Katja Zabukovec Kerin iz Društva za nenasilno komunikacijo sta zaposlenim najprej predstavili pomen in vlogo primarne preventive ter program “Varni brez nasilja” in delavnice NEON za dijake in dijakinje. Osrednji del srečanja pa je bil namenjen temam, povezanim z nasiljem, ki se pojavlja med mladimi: medvrstniškemu nasilju, nasilju v intimno-partnerskih odnosih in spolnemu nasilju. Nagovorili smo nekaj mitov in dejstev, razmišljali o nasilju kot zlorabi moči ter se predvsem osredotočili na ključne informacije, kako mladim nuditi podporo in pomoč, ko nam zaupajo o nasilju, ki ga doživljajo.
Ključna sporočila, ki smo jih poudarili, so povezana z zavedanjem, da je za nasilje vedno odgovoren tisti, ki ga povzroča, da je pomembno krepiti priče, ki lahko pomagajo ustavljati in preprečevati nasilje in da je ključnega pomena, da ima šola jasne smernice kaj narediti v primerih, ko se nasilje pojavi. Vsi strokovni delavci in delavke šole pa lahko pomembno prispevajo k temu, da se bodo dijaki in dijakinje na šoli počutili varne in da bodo pridobili ali ohranili zaupanje v podporo s strani zaposlenih v šoli.
Udeleženci in udeleženke so bili aktivni, angažirani in hvaležni za informacije in znanje, ki so ga pridobili. Upamo, da se nam jih čim več pridruži tudi na usposabljanju za izvajanje programa NEON, ki bo v mesecu marcu 2019.
V prihodnjih mesecih pa sledijo še izvedbe delavnic za dijake v 1. in 3. letnikih, ki se jih prav tako že veselimo.