9. aprila 2019 je v Ljubljani potekala 1. nacionalna konferenca »Zdrava povezava – Združujemo moči za zdravje ljudi«. Na njej smo imeli priložnost predstaviti tudi projekt Varni brez nasilja, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje. Pridružile so se nam tudi strokovne delavke iz VVZ Kekec Grosuplje, kjer program za preventivo nasilja izvajajo že vrsto let. Našo stojnico so popestrile s slikami in risbami otrok z delavnic, z lutkami, ki imajo pomembno vlogo v eni od delavnic in jim pomagajo pri pogovoru z otroki o nasilju ter z deljenjem svojih izkušenj z obiskovalkami in obiskovalci konference.
Na stojnicah i se je predstavilo 85 projektov, ki jih izvaja 75 različnih organizacij. Projekti in programi so namenjeni krepitvi zdravja otrok, mladostnikov in odraslih, številni so bili tudi nagrajeni, vsi pa so zagotovo primeri dobrih praks pri povezovanju z lokalno skupnostjo in javnim sektorjem. Stojnice je obiskal tudi minister za zdravje Aleš Šabeder, ki je konferenco tudi otvoril.
Na plenarnem delu konference pa so bili v treh sklopih predstavljeni:
- projekti, ki veljajo za primere dobrih praks povezovanja in sodelovanje deležnikov v lokalnih skupnostih, ki prispevajo k boljšemu zdravju in večji kakovosti življenja (sklop Skupaj smo močnejši);
- aktivnosti in programi, ki so namenjeni mladim in prispevajo k njihovemu opolnomočejnu ter spodbujajo zdrave izbire (sklop Varna mladost);
- programi nevladnih organizacij, ki zagotavljajo pomoč bolnikom in njihovim svojcem ter pomoč ljudem v stiski (sklop Nisem sam).
»Zdrava povezava« je bila lepa priložnost, da predstavnice in predstavniki nevladnih organizacij, občin, medresorskih teles, ministrstev in odločevalcev spoznamo naše delo in aktivnosti, ki jih izvajamo, iščemo skupne cilje in načrtujemo sodelovanje in povezovanje. Poudarili smo tudi pomen ozaveščanja splošne javnosti, saj je ključnega pomena, da mladi in odrasli vedo, kje lahko dobijo podporo in pomoč, ki jo potrebujejo. Pri tem imajo pomembno vlogo tudi mediji, ki so bili prav tako prisotni na konferenci.
Utrinke s stojnice Varni brez nasilja si lahko ogledate tudi na Facebook strani ISA instituta, več pa si lahko preberete tudi na spletni strani Ministrstva za zdravje.