V petek, 16. novembra 2018, se je del projektne ekipe odpravil v Piran, na Osnovno šolo Cirila Kosmača. Tam smo imeli priložnost projekt in program Varni brez nasilja predstaviti na strokovnem srečanju koordinatorjev in koordinatoric ter ravnateljev in ravnateljic mreže UNESCO ASPnet. V uvodnem plenarnem delu je kolegica Marica Dobnik Žerjav z Osnovne šole Ivana Cankarja Vrhnika predstavila pomen celostne primarne preventive nasilja v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Najprej je poudarila standarde in načela uspešnih preventivnih programov, nadaljevala pa je s pregledom ključnih vsebin s področja medvrstniškega nasilja, s katerim se srečuje večina vrtcev in šol. S predstavitvijo uspešnega izvajanja preventivnih delavnic na njihovi šoli pa je zagotovo motivirala strokovne delavce, da še sami razmislijo o uvedbi preventivnih programov kot del rednih dejavnosti v vrtcih in šolah.
V delavniškem delu pa smo v manjših skupinah nadaljevali s predstavitvijo konkretnih programov in delavnic. Ekipa iz VVZ Kekec Grosuplje in ISA instituta je predstavila program za otroke v vrtcu in prvi triadi osnovne šole. Prek aktivnosti, ki jih sicer izvajamo z otroki, so udeleženci in udeleženke spoznali način dela z otroki in ključne vsebine, s katerimi se v okviru programa seznanijo otroci, njihovi starši in zaposleni v vrtcu in šoli. V drugem delu pa so razmišljali o prednostih in pomenu sistematične primarne preventive nasilja, o tem kaj v vrtcih in šolah že izvajajo in kje so še priložnosti za napredek in izboljšave. Ekipa iz ISA instituta in Društva za nenasilno komunikacijo pa je predstavila program za starejše otroke v osnovni šoli ter program za srednjo šolo. Udeleženci so se prek igre vlog in skupinskega dela spoznali z delom vsebin, ki jih na delavnicah obravnavamo z otroki in mladimi. Poudarili smo tudi vlogo primarne preventive in razmišljali o tem, kako nuditi podporo mladim, ki doživljajo nasilje.
Udeležencem in udeleženkam smo predstavili tudi del izobraževalnih in promocijskih gradiv za otroke in mlade, povabili pa smo jih tudi na usposabljanja, ki bodo potekala v letu 2019. V sklopu dvodnevnega dogodka so se strokovni delavci in delavke seznanili z različnimi programi, projekti in dobrimi praksami, ki krepijo varno in spodbudno učno okolje. Sami upamo, da se bo tudi program Varni brez nasilja vključil med redne letne aktivnosti v čim več vrtcih in šolah.
Zahvaljujemo se koordinatorju UNESCO ASPnet mreže v Sloveniji za povabilo za sodelovanje na dogodku in dobro sodelovanje.