11. marca 2021 smo uspešno izvedli 1. del nadaljevalnega usposabljanja za izvajalke in izvajalce Programov NEON v vrtcih in osnovnih šolah.
Z zanimanjem smo prisluhnili prispevku Roberta Tekavca, vodje Oddelka za mladoletniško kriminaliteto Uprave kriminalistične policije o nevarnostih in tveganjih za otroke in mlade na spletu. Ti uporabljajo najrazličnejše aplikacije in družbena omrežja, žal pa imajo mnogi malo znanja o tem, kako deluje internet in ne vedo točno, kako na njem poskrbeti za svojo varnost. S podobnimi težavami se soočajo tudi nekateri odrasli, ki na spletu razkrivajo preveč informacij o sebi in svoji družini (npr. objavljajo fotografije z družinskega dopusta in tako sporočajo, kdaj jih ni doma). Vse to znajo izkoristiti storilci in storilke kaznivih dejanj.
Med temi so tudi storilci in storilke spletnih spolnih zlorab, ki dobro poznajo družbena omrežja, igre in aplikacije, ki so priljubljene pri otrocih in mladih ter jih uporabljajo za navezovanje stikov z njimi. Pogosto se jim predstavijo kot da so njihovi vrstniki, vrstnice. S pomočjo prijaznega pogovora, pohval in potrditev pridobijo njihovo zaupanje, nato pa hitro preidejo k bistvu – pogovoru o spolnosti in pridobivanju fotografij in posnetkov, na katerih so otroci in mladi goli, včasih tudi k srečanju v živo, ki mu sledi fizična spolna zloraba. Dokler otroci in mladi sodelujejo ter jim pošiljajo gradiva, se storilci in storilke do njih obnašajo prijazno, ko pa tega ne želijo več, pa jim začnejo groziti in jih izsiljevati.
Fotografije in posnetki, na katerih so otroci in mladi goli, se včasih na spletu znajdejo tudi, ker jih objavijo sami ali pa njihovi vrstniki, vrstnice – npr. fantje/dekleta po prepiru, razhodu. Zato je zelo pomembno, da se otroci in mladi zavedajo, da ko nekomu pošljejo ali pa objavijo takšno gradivo, izgubijo nadzor nad njim. V veliko pomoč pri odstranjevanju takšnega gradiva s spleta je policija.
Predavanju g. Tekavca je sledil pogovor z izvajalkami in izvajalci Programov NEON o izvajanju delavnic in drugih preventivnih aktivnosti v času šolanja na daljavo ter njihovih načrtih za izvedbo delavnic za otroke in predstavitev za odrasle v obdobju izobraževanja v živo. Aktualne razmere so otežile izvedbo v živo in pripomogle k temu, da v nekaterih timih ne bodo mogli izvesti delavnic v vseh razredih in se bodo osredotočili na izvedbo delavnic, ki otrokom nudijo temeljna znanja in veščine za preventivo nasilja in zlorabe. V nekaterih šolah so prepoznali potrebo po izvedbi delavnic o spletnem nasilju in spletnih spolni zlorabi za 4. razrede, k čemer so pripomogle tudi aktualne razmere. Izziv predstavlja tudi izvedba predstavitev za starše, ki trenutno ne morejo potekati v živo. V eni od sodelujočih osnovnih šol so se tako odločili, da bodo pred izvedbo delavnic za otroke pripravili dopis za starše in mu priložili posnetek predstavitve za starše. Nekateri so razmišljali tudi o izvedbi predstavitev za odrasle s pomočjo orodij za videokonferenco.
Vsem udeleženim se zahvaljujemo za delitev idej in dobrih praks ter vztrajanje pri izvajanju preventivnih dejavnosti. Znašli smo se v razmerah, v katerih bi kdo pomislil, da je izvedba delavnic za otroke in predstavitev za odrasle na temo preventive nasilja in zlorab postranskega pomena, saj morajo otroci in mladi nadoknaditi toliko učnih vsebin, ki jih v obdobju pouka na daljavo morda še niso usvojili, odrasli pa imamo toliko drugih skrbi in zadolžitev. Pa ni. Gre za vsebine in veščine, ki prispevajo k izboljšanju duševnega zdravja otrok, dobrem počutju, izboljšanju razredne klime in s tem tudi k boljši učni uspešnosti otrok in mladih.
Avtorica prispevka: Mateja Dolinar, ISA institut
Prispevek je nastal v okviru Programa NEON – Varni brez nasilja, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.