V tem tednu smo nadaljevali z izvedbo delavnic za dijake in dijakinje dveh oddelkov prvega letnika Ekonomske šole Ljubljana. Tema tretje delavnice je spolno nasilje. Žal tudi v zvezi s to vrsto nasilja obstaja precej zmotnih predstav oziroma mitov, kot so na primer: 1) žrtve spolnega nasilja so mlada in privlačna dekleta (dejstvo je, da je žrtev spolnega nasilja lahko vsak); 2) Moški povzročajo spolno nasilje pod vplivom alkohola ali drog (dejstvo je, da oseba nasilja ne povzroča zaradi alkohola in drog, temveč so v ozadju drugi razlogi, pogosto npr. želja po moči, ponižanju, prevladi); 3) Če se oseba obleče seksi in izzivalno, je sama kriva, če jo posilijo (dejstvo je, da je za nasilje vedno odgovoren tisti, ki ga povzroča). V prvem delu delavnice smo tako skupaj z mladimi razmišljali o mitih in predstavili dejstva.
V nadaljevanju smo se seznanili tudi z različnimi pojavnimi oblikami spolnega nasilja. Ni namreč samo posilstvo spolno nasilje, temveč tudi druga dejanja, ki ne nujno vključujejo dotika. Tudi šale in neprimerni komentarji so kdaj lahko oblika spolnega nasilja. Ob resnični zgodbi dekleta, ki je doživelo posilstvo, pa smo poudarili, čigava je odgovornost za nasilje in utrdili, kaj lahko naredi oseba, ki doživi spolno nasilje, kje lahko dobi pomoč, na koga oziroma kam se lahko obrne po podporo.
V zadnjem delu pa smo si z mladimi ogledali še video »Čaj in privolitev«, s pomočjo katerega smo okrepili zavedanje, da je pristanek na spolni odnos ali drugo spolno aktivnost prostovoljno in medsebojno soglasje za spolno dejavnost, to pomeni, da sta obe osebi jasno in nedvoumno »ZA«.
V naslednjem tednu nas čaka še zadnja delavnica, na kateri bomo spoznali in krepili varovalne dejavnike.