Danes smo izvedli še zadnjo delavnico za dva oddelka 1. letnika Ekonomske šole Ljubljana. Na tej delavnici se z dijaki in dijakinjami pogovarjamo o varovalnih dejavnikih, ki nas lahko zaščitijo pred nasiljem oziroma nam lahko pomagajo zmanjšati tveganje za izkušnje oziroma posledice nasilja.
Začnemo z razmislekom o tem, kaj so zdrave osebne meje (tako fizične, čustvene, spolne in moralne) in kako nam pomagajo ustvarjati in ohranjati zdrave odnose. Jasno poudarimo tudi “UOU”, kar predstavlja ključne korake, ki jih je potrebno narediti, kadar morda sami prestopimo mejo druge osebe. Najprej se moramo ustaviti, nato se opravičiti in potem upoštevati mejo. Zelo pomembno se je z mladimi pogovarjati tudi o tem, da je potrebno ločiti vedenje od osebe. Če nam na primer ni všeč vedenje neke osebe, to še ne pomeni, da zavrnemo osebo v celoti, temveč le njeno vedenje. Če to ozavestimo in razumemo, potem nam je lažje tudi, kadar dobimo povratno informacijo, da naše vedenje ni ustrezno ali sprejemljivo.
Sledi pogovor o samospoštovanju in o tem, kaj ga krepi (npr. pozitivne izkušnje v družini, zaupanje vase, doseganja ciljev, občutek varnosti in moči) in kaj zmanjšuje (negativne izkušnje v medosebnih odnosih, slabe ocene, osamljenost, pesimizem).
Pogovarjamo se tudi o pasivnem, agresivnem in asertivnem vedenju. Pri mladih spodbujamo, da se na nasilje odzovejo asertivno, tj. samozavestno in odločno, pri čemer zavarujejo svoje pravice, da so varni, močni in svobodni, hkrati pa spoštujejo te pravice tudi pri drugih ljudeh. V praksi to pomeni, da se na nasilje nikakor ne odzovemo z nasiljem.
Preden se lotimo praktičnih primerov, pa poudarimo še pomen pravih informacij, poznavanja dejstev in vloge podporne socialne mreže. Nazadnje pa dijaki in dijakinje v manjših skupinah obravnavajo praktične primere, ki so osnovani na realnih izkušnjah mnogih mladih. Na ta način razmišljamo o vsebinah, ki so bile del vseh štirih delavnic in krepimo veščine za ustrezen odziv v situacijah, ko doživimo ali smo priča nasilju.
Delavnico zaključimo z “listki za izhod”, na katere mladi zapišejo, kaj so si najbolj zapomnili, kaj se jim zdi najbolj uporabno oziroma kaj jim je bilo najbolj všeč. Pa bomo to novico končali kar z njihovimi sporočili:
“Nasilje ni rešitev!”
“Bodi močen. Ne pusti, da te drugi vodijo. Spoštuj sebe in vse ostale.”
“Za nasilje je odgovore tisti, ki ga povzroča.”
“Nasilje ni dobro za zdravje.”
“Postala sem bolj samozavestna. Veliko sem se naučila. Bilo je super!”
“Na delavnicah mi je bilo zelo všeč, odnesla sem veliko koristnih informacij in znala bom odreagirati, ko bom v taki situaciji.”
“Ko si v težavah in jih sam ne znaš rešiti, poišči pomoč.”
“Reci ne nasilju!”