Se sprašujete, kaj za vraga so nudi in zakaj bi se morali zanimati zanje?
Nude (izgovori se kot »nud« ali »njud«, množinsko »nudsi«, »njudsi«) je gola oziroma razgaljena slika ali posnetek.
Ko si jih med seboj pošiljamo na primer preko Snapchata, Viberja ali MMS sporočil, govorimo o sekstingu (t.j. izdelava, izmenjava in pošiljanje fotografij, videoposnetkov, zvočnih in tekstovnih sporočil s seksualno vsebino).
Seksting je razširjen tako med mladimi kot tudi odraslimi. Raziskave govorijo o zelo različni razširjenosti med obema populacijama. Vsaj enkrat naj bi svoje gole ali razgaljene fotografije poslalo približno četrtina do polovica starejših mladostnikov (v manjšem številu tudi otroci in mlajši mladostniki do 13 let) in vsaj polovica odraslih.
Terenske izkušnje tistih, ki smo redno v stiku z mladimi ter s strokovnimi delavci na šolah, pa kažejo, da gre tudi pri nas za precej razširjeno prakso. Zelo pogosto tako na osnovnih kot srednjih šolah vedo vsaj za en primer, ko so se fotografije učenca, učenke, dijaka, dijakinje razširile po njihovem zavodu.
Vsi mladi pa vsaj načeloma vedo, da je seksting prisoten med njihovimi vrstniki, tudi če se sami (še) niso uporabili te oblike komuniciranja.
Nude mladi in odrasli pošiljamo iz različnih razlogov. Lahko gre za zabavo, za flirtanje za zapeljevanje potencialnega fanta oziroma punce ali za del odnosa s partnerjem oziroma partnerko. Če sta oba polnoletna in za, je sekstanje lahko zabavno in razburljivo.
Na žalost pa gre lahko pri mladih tudi za bolj »maligne« razloge za pošiljanje golih fotografij, npr. pritiske vrstnikov ali odraslih oseb, ki želijo mladostnika, mladostnico izkoristiti, za potrebo po pozornosti, za željo po izboljšanju socialnega statusa, za dokazovanje pripadnosti partnerju ali zato, da koga osramotijo (v primerih, ko gre za prepošiljanje gradiva druge osebe naprej).
Na kaj moramo v povezavi s pošiljanjem nudov in sekstingom pozorni?
- Ko nude enkrat pošljemo naprej, nad njim izgubimo nadzor. Tudi če osebi na drugi strani v tem trenutku zaupamo, ne moremo vedeti, v kakšnem odnosu bomo z njo čez en mesec ali eno leto. Prav tako ne moremo vplivati na to, kaj se bo z našimi posnetki zgodilo, če drugi osebi ukradejo telefon, ji vdrejo v uporabniške račune … Veliko golih posnetkov ali fotografij pristane tam, kamor niso bile namenjene (pri sošolcih, na raznih forumih, družbenih omrežjih, tudi temnem spletu t.i. dark webu …).
- Posledice, če se fotografije ali posnetki mladostnika pojavijo v javnosti, so lahko poniževanje ali različne oblike nadlegovanja, kar lahko vpliva na samopodobo. Vodi lahko tudi do depresije, samopoškodovalnega vedenja in drugih težav z duševnim zdravjem. Vplivajo lahko tudi na prihodnost mlade osebe (npr. njegov bodoči delodajalec med »googlanjem« naleti na te fotografije, posnetke).
- Tudi če »žgečkljive« fotografije pošiljamo preko aplikacij, ki se zdijo varne, saj posnetki sčasoma izginejo, (npr. Snapchat, Instagram), se lahko zgodi, da prejemnik naredi posnetek zaslona ali zaslon fotografira z drugo napravo in posnetek nato posreduje naprej.
- Če gole fotografije pošilja ali poseduje oseba, ki je mlajša od 18 let, je to po zakonu kaznivo dejanje, saj gre za posnetke spolne zlorabe otrok, tudi če se mladi fotografirajo in fotografije nato naprej pošiljajo prostovoljno. Prav tako je kaznivo razpošiljanje ali posedovanje nudov drugih oseb brez njihovega dovoljenja (tudi če so polnoletne). V primeru, da se npr. gole fotografije mladoletnih oseb nahajajo na računalniku ali na drugi elektronski napravi, ki je v lasti polnoletne osebe (npr. starša, starejšega sorojenca), so lahko posledice še hujše.
O čem se je pomembno pogovarjati z mladimi in kako z njimi govoriti o golih fotografijah in posnetkih?
- O naši dostopnosti za pogovor. Omenite seksting in se pozanimajte, kaj se glede tega dogaja v življenju mladostnika. Ne obsojajte, poskušajte ugotoviti, zakaj se on sam ali njegovi vrstniki odločajo za takšno vrsto komunikacije. Informirajte in ozaveščajte ga o kontekstu in možnih posledicah. Poudarite, da ste odprti za nadaljnje pogovore ali dileme, ki jih bo morda imel v prihodnosti.
- O trajnosti stvari, ki so na spletu. Razložite, da s pošiljanjem posnetkov izgubijo nadzor nad njimi in da je velika verjetnost, da bo njihovo fotografijo ali posnetek videl nekdo, ki mu ta ni bil namenjena. Pojasnite, da se lahko znajdejo na vseh možnih straneh in kanalih. Povejte, da bodo nekoč iskali zaposlitev ali resnega partnerja in da bo kaj od tega, kar sedaj pošilja ali objavlja, morda vidno vsem. Pred pošiljanjem žgečkljivih posnetkov naj si poskušajo predstavljati, kako bi bilo, če bi jih videli tudi (stari) starši, učitelji ali sosedi. Če imajo ob tem neprijeten občutek, naj jih ne pošiljajo naprej.
- O (ne)legalnosti sekstinga. Sporočite mladim, da je posedovanje in pošiljanje nudov mladoletnih oseb kaznivo dejanje, tudi če je prostovoljno. Prav tako je nelegalno posedovanje in pošiljanje nudov polnoletnih oseb brez njihovega privoljenja.
- Da so njihova telesa njihova last. Obstaja možnost, da jih bo nekdo nagovarjal ali silil k temu, da pošljejo nude. Povejte mladostniku, da ima vedno pravico reči ne stvarem, zaradi katerih se počuti neprijetno. Na spletu ali v resničnem življenju.
- Da lahko pomagajo pri zajezitvi širjenja golih posnetkov drugih. Spodbujajte mlado osebo, da fotografij ali posnetkov drugih ne pošiljajo naprej. Sporočilo naj čim prej izbrišejo oz. naj fotografijo označijo kot neprimerno. Osebo, ki je na fotki, naj o njej obvestijo, če jo poznajo. Če gre za mlajšo osebo, naj obvestijo Safe.si.
- Da se lahko kaj stori, tudi če je prišlo do razkritja njihovih fotografij ali posnetkov. Na družbenih omrežjih lahko fotko prijavimo kot neprimerno. Obrnemo se lahko tudi na Safe.si oz. na Spletno oko, na policijo ali na SI-CERT, saj lahko pomagajo pri odstranjevanju neprimernih vsebin. Če je mladostnik v stisku, lahko poiščemo strokovno pomoč zanj.
Odraščanje je danes precej težko in zapleteno
Večina odraslih se gotovo lahko nakremži ob spominu na kakšen dogodek iz mladosti, zaradi katerih nas bi bilo lahko tudi po dolgih letih še vedno sram in ki bi jih najraje izbrisali iz spomina.
Toda imeli smo srečo, da smo odraščali v drugačnem svetu, ki ni poznal svetovnega spleta. V današnjem pa vse ostane in ničesar ne moremo izbrisati. Napačne mladostniške presoje lahko zmeraj ostanejo dostopne vsakomur na svetu.
Seksting je postal za veliko mladih »normalen« del odraščanja ter raziskovanja spolnosti in partnerskih odnosov.
Zaradi tega se moramo odrasli še toliko bolj posvečati preventivi in ozaveščanju mladih. Kot starši moramo znati postaviti jasne meje, hkrati pa moramo imeti v mislih, da je odraščanje v trenutnih okoliščinah presneto težko.
Če gre kaj narobe, potrebujejo mladi predvsem podporo, usmerjanje in pomoč pri iskanju rešitev. Posledice nepremišljenih odločitev jih bodo najverjetneje preganjale še zelo dolgo tudi brez našega obsojanja.
Katarina Kocbek, psihologinja
Nekaj koristnih številk in naslovov
Tom telefon telefon za otroke in mladostnike v stiski
Tel: 116 111 (vsak dan med 12. in 20. uro)
e-pošta: tom@zpms.si
Spletna klepetalnica: http://www.e-tom.si/chatroom
Društvo SOS telefon za ženske in otroke – žrtve nasilja
Tel: 80 11 55 (vsak delavnik od 12. do 22. ure; vsak dan od 18. do 22. ure)
Spletno oko –Točka za prijavo sovražnega govora in posnetkov spolnih zlorab otrok na internet
SI-CERT – Nacionalni odzivni center za kibernetsko varnost
Dodatno branje (v angleščini)
https://netsanity.net/what-is-sexting/