Avtorica: Lucia Rojs, dipl. psihologinja (UN)
Mnogi otroci odraslim ne povedo, če se jim dogaja vrstniško nasilje. Nasilje tako ostane neopaženo in se velikokrat stopnjuje, do točke, ko so posledice nasilja lahko že hude. Izhod je vedno to, da nekomu povemo za nasilje.
Morda ti bo izziv nekomu povedati, da doživljaš vrstniško nasilje. To je povsem normalno. Včasih nam je težko govoriti o tem, da doživljamo vrstniško nasilje. Morda nas skrbi, da se bo oseba, ki izvaja nasilje, še bolj znašala nad nami, če bomo za nasilje povedali odraslim. Mogoče nas skrbi, da bomo izpadli šibki, če o tem nekomu povemo ali pa ne želimo izpasti kot »tožibabe«. A to, da povemo, da doživljamo vrstniško nasilje, ni tožarjenje. Za tožarjenje gre, ko je naš glavni namen nekoga spraviti v težave, nimamo pa problema. Vrstniško nasilje pa je problem in pomembno je, da se čim prej preneha. Zato je nujno, da nekomu zaupamo, kaj se nam dogaja in dobimo pomoč, ki jo potrebujemo. Poiskati pomoč zagotovo ni znak šibkost. Je znak moči.
Povedati nekomu, da doživljaš vrstniško nasilje, je pomembno tako zate, kot za osebo, ki izvaja nasilje kot tudi za vse ostale. Morda se sprašuješ, kako nekomu povedati? V nadaljevanju najdeš nekaj predlogov.
Vabimo vas tudi k ogledu infografike s povzetkom prispevka.
Prispevek je nastal v okviru Programa NEON – Varni brez nasilja, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.