Predstavljaj si tole: spoznal/-a si fanta ali punco in postala sta par, zdaj pa se zaradi koronavirusa ne moreta dobiti v živo. Morda si ti tega ni potrebno predstavljati, ker se ti točno to prav zdaj dogaja. Ja, ni fer, je zoprno …
Morda pomisliš, da bi se s fantom ali punco še naprej dobival/-a v živo, saj se oba počutita dobro, izgledata zdrava in vaju en virus že ne bo oviral. Ker sta do sedaj veliko časa preživela skupaj, je skoraj tako kot bi res živela v istem stanovanju …
Ampak koronavirus je precej zahrbten. Nekoga lahko okužimo še preden se začnemo počutiti slabo in ugotovimo, da smo tudi mi okuženi. Prav zato se tako hitro širi. Sicer mladi po navadi nimamo hujših posledic, če zbolimo (razen, če imamo šibek imunski sistem), a smo dobri prenašalci virusa. Zato je zelo pomembno, da se vsi držimo pravil in se izogibamo stikom v živo z ljudmi, s katerimi ne živimo skupaj. Tudi fizičnim stikom s svojim fantom ali s svojo punco.
Če ravnaš odgovorno in paziš, da se ne okužiš, lahko nekomu dobesedno rešiš življenje. Ta oseba je npr. lahko tvoja babica ali pa sosed, ki je hudo bolan.
Če imaš nekoga rad in ga ne moreš objeti, poljubiti, je lahko zelo težko. Kaj pa lahko narediš? Kako lahko zmenkaš kljub koronavirusu?
Pri zmenkanju nam v teh časih zelo pomagajo pametni telefoni ter splet.
Vidita in slišita se lahko prek videoklica, npr. s pomočjo Messengerja, Skypa, Viberja … Te nenavadne razmere so lahko priložnost, da se več pogovarjata, se še bolje spoznata in povežeta. Tu je nekaj idej, kaj lahko počneta.
- Lahko gresta na pijačo in klepet prek videoklica.
- Vsak pripravi nekaj komadov in organizirata »danceparty« ali pa karaoke, na katerih plešeta, pojeta, se pogovarjata in se imata fajn. V teh dneh nekateri glasbeniki (npr. DJ Umek) svoje koncerte predvajajo na spletu. Morda se katerega udeležita.
- Na spletu si lahko skupaj ogledata film ali serijo.
- Igrata lahko družabne igre, kot sta šah in Monopoly.
- Skupaj lahko igrata spletne videoigre.
- Pošiljata si lahko slike in posnetke zanimivih stvari, ki so se vama zgodile tekom dneva.
- Če poznata kakšno dobro šalo, ali pa sta jo opazila na spletu, si jo lahko delita in se tako razvedrita.
- Skupaj lahko gresta na virtualni izlet v katero od držav, ki si jo želita obiskati.
- Izredne razmere bodo zagotovo minile. Do takrat pa lahko naredita načrt, kaj bosta skupaj počela potem, ko bo ta kriza minila.
In še nekaj nasvetov, da bi bile tvoje izkušnje pri zmenkanju na spletu pozitivne:
Pošiljaj samo fotografije in posnetke, za katere bi ti bilo OK, če jih vidi kdorkoli.
Tudi tvoji starši, učitelji, bodoči delodajalci. Ker zares nikoli ne veš, kdo bo videl to sliko ali posnetek. Obstajajo primeri, ko so se pari razšli in slike golih partnerjev in partnerk v jezi poslali naprej. Pa tudi primeri, ko so se slike razširile zaradi kraje telefona in pa zaradi virusov, s pomočjo katerih so osebam kradli podatke z e-naprav. Pazi tudi, da iz fotografij in posnetkov ne bo mogoče razbrati tvojega naslova oz. drugih podatkov, s pomočjo katerih bi te nekdo s slabimi nameni lahko našel v resničnem svetu.
Tudi na spletu postavi meje.
Imaš vso pravico, da rečeš NE, če nečesa ne želiš storiti in druga oseba mora to upoštevati. Če fantu ali punci npr. ne želiš poslati gole fotke, to ne pomeni, da si reva, ampak ravno nasprotno, da si odločen/odločna glede svojih meja. Ne odzovi se na čustvene manipulacije kot so npr.: »Če me imaš zares rad/-a, boš …« Oseba, ki te spoštuje in te ima zares rada, bo spoštovala tvoje meje.
Kaj pa, če te fant/punca začne zasliševati, s kom se pogovarjaš in kaj objavljaš na spletu ali pa ti ukrade geslo in pregleduje profile?
(Vem, da gre za »črni scenarij,« ampak te stvari je zagotovo dobro vedeti in pridejo prav tudi, če si priča spletnemu nasilju nad kom drugim.)
Gre za spletno nasilje in za nadlegovanje. Tega ne počno samo neznanci, ampak včasih tudi osebe, ki jih poznamo v živo/so naši partnerji. Npr. ukazujejo, s kom se bomo pogovarjali, pregledujejo naše e-naprave brez dovoljenja, nas snemajo/slikajo brez dovoljenja, grozijo in izsiljujejo … To NI OK. Če se ti zgodi kaj takšnega, osebi povej, naj takoj preneha in posodobi gesla za e-naprave, tako da do njih ne bodo imela dostopa. Če ti partnerski odnos ne ustreza, ga imaš pravico kadar koli prekiniti. Če oseba ne neha, povej o tem nekomu, ki mu zaupaš (npr. staršem, učiteljici, prijatelju …).
- Če ti na spletu nekdo grozi ali naredi kaj drugega, da se počutiš neprijetno, takoj PRENEHAJ POGOVOR z njim.
- Naredi POSNETEK ZASLONA (screenshot) in ga SHRANI za dokaz.
- Osebo PRIJAVI in BLOKIRAJ.
- POVEJ o tem osebi, ki ji zaupaš. Najbolje, da poveš odraslim (staršem, učiteljem, zaposlenim v svetovalni službi …).
Enako naredi, če vidiš, da na spletu nekdo poskuša škodovati komu drugemu.
Predstavljam si, da vama je v tem obdobju včasih težko, ker se ne moreta objeti in družiti v živo in ne prek zaslona. Ampak v teh razmerah ne gre drugače. Kljub vsemu pa bosta morda ugotovila, da je zmenkanje na daljavo lahko zabavno, prijetno in nepozabno (v dobrem smislu) in bo to priložnost, da se še bolj povežeta. Upam, da bodo zmenki tekli po planu.
Želim, da ti in vsi tvoji ostanete zdravi ter da se imate super. ?
VIRI
FDV (2019). Odklikni! Ustavimo spletno nasilje nad ženskami in dekleti. Priročnik za strokovnjake in strokovnjakinje, ki delajo z mladimi. Ljubljana: Založba FDV.
Štirn, M. in Šibilja, J. (ur.) (2018). Program NEON – varni brez vrstniškega nasilja. Priročnik za izvajanje programa v osnovni šoli. Ljubljana: ISA institut.
Prispevek smo pripravili v okviru Programa NEON – Varni brez nasilja, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.
Avtorica: Mateja Dolinar, psihologinja, zaposlena na ISA institutu