23. in 24. maja 2019 smo izvedli dve nadaljevalni usposabljanji za izvajanje preventivnih delavnic za otroke v vrtcih in osnovnih šolah. Usposabljanje je bilo namenjeno strokovnim delavkam in strokovnim delavcem, ki že izvajajo programe CAP in so se želeli seznaniti z novostmi v nadgrajenem programu NEON.
Dopoldan so zaznamovala plenarna predavanja treh strokovnjakinj Pediatrinja in fiziatrinja doc. dr. Tina Bergant je predstavila nevroznanstveni vidik pomena varnega in spodbudnega okolja za otrokov razvoj. Posebej je poudarila pomen varne navezanosti, krepitve socialno-čustvenih veščin in samostojnosti za razvoj osebne prožnosti, ki pomaga pri uspešnejšemu spoprijemanju s stresnimi in travmatskimi dogodki. Psihologinja in psihoterapevtska dr. Tanja Šraj je spregovorila o značilnostih in posledicah spolne zlorabe ter mite, ki o spolnih zlorabah krožijo v družbi (npr. da so spolne zlorabe redek pojav; da se to dogaja le mladim dekletom, storilci pa so starejši moški; da spolne zlorabe pogosteje izvajajo osebe, ki jih žrtve ne poznajo; da majhni otroci spolne zlorabe pozabijo in pozneje ne čutijo posledic). Psihologinja doc. dr. Tina Pirc pa je prisotnim predstavila rezultate nacionalne raziskave o pogostosti izkušenj vrstniškega in spolnega nasilja v populaciji slovenskih osnovnošolk in osnovnošolcev v zadnjem triletju ter rezultate evalvacije preventivnih delavnic programov NEON. Izkazalo se je, da otroci in mladi, ki doživljajo vrstniško nasilje, o tem najpogosteje povedo vrstnikom in vrstnicam, zato je zelo pomembno, da jim pomagamo razvijati znanje in veščine za ustrezno, asertivno in podporno ravnanje v takšnih situacijah. Evalvacija programov NEON v splošnem kaže, da je opazen napredek otrok pri razlikovanju tožarjenja od situacij, v katerih je pomembno povedati o problemu, zavedanju, kako lahko pomagajo vrstnikom, ki doživljajo vrstniško nasilje, razlikovanju varnih skrivnosti od tistih, ki niso varne, poznavanju samozaščitnih veščin pri srečanju z neznanci, ki jih ogrožajo ter pri znanju o varnejši uporabi spleta.
Popoldanski čas je bil namenjen seznanjanju z novostmi v programih NEON za vrtce in osnovne šole. Programi NEON temeljijo na programih CAP za preventivo nasilja in zlorabe otrok ter programu Brez nasilja nad vrstniki. Udeleženke in udeleženec so v treh skupinah spoznavali Program NEON za preventivo nasilja in zlorabe otrok (za vrtec in osnovno šolo) ter Program NEON – Varni brez vrstniškega nasilja (za osnovno šolo). Srečanje je bilo namenjeno tudi mreženju in izmenjavi izkušenj izvajalk in izvajalcev programov ter razmisleku o možnostih za nadaljnje sodelovanje in povezovanje.
Zahvaljujemo se predavateljicam in izvajalkam delavnic, vsem udeleženim pa smo hvaležni za aktivno sodelovanje, izmenjavo izkušenj ter angažiranost pri izvajanju preventivnih delavnic. Želimo jim veliko uspehov pri delu in se veselimo prihodnjih podobnih srečanj. 😉