Se ti je že kdaj zgodilo, da se je kdo iz tvoje ali druge šole do tebe vedel nesramno, te je zmerjal z različnimi imeni, se je glasno norčeval, te dražil ali pa te porinil, brcnil, pretepel ali uničil kakšno tvojo stvar? Se spomniš, kaj si takrat naredil/naredila?
Ko je nekdo do nas nasilen, smo lahko žalostni, jezni, nas je strah, da se bo to ponavljalo, zato se lahko začnemo tudi izogibati krajev, kjer se to dogaja, kar nas v življenju omejuje. Pomembno je, da se zavedaš, da se vrstniško nasilje ne bi smelo dogajati nikomur, saj lahko povzroči veliko škode, stisk ter bolečin in da je za nasilje odgovorna oseba, ki ga izvaja. Več o tem, zakaj se ti lahko dogaja vrstniško nasilje, lahko prebereš tukaj.
Kaj lahko storim, ko doživljam nasilje?
Veliko otrok in mladih, ki doživljajo vrstniško nasilje, o tem noče ali ne uspe spregovoriti, saj jih je lahko strah, da bi jih drugi označili za strahopetce, ali da bi oseba, ki povzroča nasilje, izvedela, da so jo »zatožili«, ali da jih učitelji in učiteljice ne bodo »slišali«, jih vzeli resno, razumeli njihove stiske. Če se tebi dogaja podobno, vedi, da so taki občutki povsem normalni. Vendar pa ne pozabi, da ima vsak pravico, da se v šoli in izven nje počuti varno, zato ne čakaj in ne pristajaj na nasilje!
Pomembno je, da veš
- Če o tem spregovoriš z odraslo osebo, ki ji zaupaš, ti lahko pomaga ustaviti nasilje. Poveš lahko učitelju, učiteljici, staršem, starejšemu bratu ali sestri, drugim v družini, policistom … Odrasli so odgovorni za to, da ti pomagajo, če se ti dogaja nasilje. Pri tem, ko se obrneš na odrasle, te lahko spremlja in ti je v podporo prijatelj ali prijateljica. Več o tem, kako nekomu povedati, da se ti dogaja vrstniško nasilje, lahko prebereš
- Zelo pomembno je, da »ne vrneš na enak način«. Nasilja ne rešuj z nasiljem, saj to ni ustrezen način reševanja prepirov in pogosto le poslabša situacijo. Več o tem zakaj »udari nazaj« ni prava izbira lahko prebereš tukaj.
- Postavi se zase brez fizičnih obračunov. Kljub temu, da je se je včasih težko postaviti zase, ko nas je strah druge osebe, lahko to, da uporabimo pogum in se postavimo zase, pomaga pri tem, da se oseba ustavi. Kako lahko to storiš?
- Najprej globoko vdihni in poskušaj ostati miren/mirna.
- Vzravnaj se, stopaj samozavestno in poglej osebo, ki izvaja nasilje, v oči.
- Odločno in resno, vendar umirjeno, povej osebi »Takoj prenehaj.« ali pa »Ne. Dovolj je.« in se umakni iz situacije.
- Če zmoreš, lahko drugi osebi poveš, kako se počutiš in kako želiš, da se do tebe obnaša. Na primer: »Ko to počneš, se ne počutim dobro. Prosim, da nehaš in se obnašaš bolj prijazno.«
Tako se lahko zaščitiš, brez da bi povzročil/povzročila škodo drugemu.
- Če ti je težko osebi povedati, da naj preneha z nasiljem, jo lahko poskusiš ignorirati in se umakniti iz situacije, ali pa prosiš prijatelja za pomoč pri soočenju z osebo, ki izvaja nasilje.
- Policija svetuje tudi, da se zadržuješ v bližini oseb, ki jim zaupaš in te lahko zaščitijo. Če se počutiš ogroženo, ko greš v šolo ali iz nje, na obisk, trening ali v trgovino, je pomembno, da ne hodiš sam/sama. Za podporo lahko prosiš starše ali prijatelje …
- Izogibaj se krajem, kjer bi se lahko srečal/srečala s tistimi, ki te ustrahujejo.
- Če je oseba, ki ti grozi, oborožena, lahko glasno pokličeš na pomoč, saj je včasih že to dovolj, da oseba, ki izvaja nasilje, zbeži.
Vrstniško nasilje se mi dogaja na spletu. Kaj lahko naredim?
Žaljenje, norčevanje, uporaba neprimernih besed, objavljanje posnetkov brez dovoljenja, obdelava fotografij brez dovoljenja, kraja spletne identitete, izsiljevanje niso ustrezna vedenja na spletu. Tukaj je nekaj predlogov, kako ravnati, če jih doživiš tudi ti:
- Ne odgovarjaj na sovražna sporočila, saj to lahko dodatno spodbudi osebo, ki ravna nasilno.
- Shrani si sporočila, naredi posnetek zaslona pogovora v klepetu. To ti lahko pride prav, ko boš iskal/iskala pomoč ali želel/želela osebo prijaviti.
- Blokiraj pošiljatelja/pošiljateljico.
- Povej odrasli osebi, ki ji zaupaš, da ti pomaga pri upravljanju z nastavitvami spletnih strani.
Več o tem, kako lahko odreagiraš, ko te nekdo nadleguje na spletu, lahko prebereš tukaj.
Pomagajo ti lahko tudi:
- Društvo za nenasilno komunikacijo (tel.: 01 43 44 822, e-pošta: info@drustvo-dnk.si)
- TOM telefon (tel.: 116 111, e-pošta: tom@zpms.si)
- si (zelo primerno ob spletnem nasilju; e-pošta: info@safe.si)
- Policija (113 ali 080 12 00 za anonimno prijavo)
- Varne točke za otroke v stiski
Literatura:
Policija. (b. d.). Kaj lahko storiš, če si žrtev nasilja med vrstniki? https://www.policija.si/svetujemo-ozavescamo/policija-za-otroke/nasilje-med-vrstniki/kaj-lahko-storis-ce-si-zrtev-nasilja-med-vrstniki
KidsHealth (b. d.). Dealing with Bullies. https://kidshealth.org/en/kids/bullies.html
KidsHealth (b. d.). Dealing with Bullies. https://kidshealth.org/en/teens/bullies.html
Newfoundland Labrador Canada (b. d.). What can I do if I am being bullied? https://www.gov.nl.ca/education/k12/safeandcaring/students/bullied/
Muršič, M., Klemenčič, I. in Filipičič, K. (2016). Obravnavanje medvrstniškega nasilja v VIZ, priročnik št. 3. Inštitut za kriminologijo pri Pravni fakulteti v Ljubljani.
Safe.si. (b. d.). https://otroci.safe.si/ustrahovanje
Avtorica: Katarina Sinja Miloševič, študentka magistrskega študija psihologije (UL)
Prispevek je nastal v okviru Programa NEON – Varni brez nasilja, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje RS.